CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN 1
Tingkatan : 1 Bestari
Bil. Pelajar : 25 orang
Tarikh : 16 Mac 2010
Masa : 7.30 – 8.30 pagi (60 minit)
Mata Pelajaran :
Tajuk : Kekemasan diri.
Sub Tajuk : Mandi
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Memahami istilah mandi yang sebenarnya.
2. Mempraktikkan amalan di rumah.
3. Mandi dengan bersih setiap hari.
4. Meningkatkan pengetahuan pelajar tentang cara mandi yang betul.
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran :
i. Set induksi : Tayangan klip vedio.
ii. Aktiviti : Penerangan – soal jawab – perbincangan – penilaian
iii. Penutup : merumuskan isi kandungan pengajaran
Nilai : Bersyukur, menghargai, kerjasama
Refleksi :
CONTOH PELAKSANAAN RANCANGAN PENGAJARAN 1
| Objektif | Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | Bahan/ Nilai |
Set induksi (5 minit) | Menarik minat murid terhadap pengajaran | Guru menayangkan video tentang tubuh badan orang yang mandi secara tidak bersih | Murid memberikan tumpuan kepada video yang ditayangkan | Komputer, LCD |
Aktiviti 1 Pengertian mandi (10 minit) | Murid memahami pengertian mandi | 1. Meminta murid membentuk 5 kumpulan. 2. Guru bertanya kepada beberapa orang murid akibat daripada mandi secara tidak bersih. 3. Guru mempastikan bahawa jawapan murid adalah tepat bahawa mandi secara tidak bersih akan menyebabkan timbulnya penyakit. | 1. murid bergerak membentuk kumpulan. 2. Murid menjawab soalan dengan betul dengan menulisnya di white board. 3. Murid memahami pengertian mandi dengan baik. | |
Aktiviti 2: Pengertian mandi (10m) | Murid memahami pengertian mandi dalam aspek kebersihan diri | | | |
Aktiviti 3: Berus badan (10m) | 1. Murid memahami konsep memberus badan 2. Murid menunjukkan cara-cara melakukannya | 1. Guru menerangkan tentang cara-cara berus badan dengan cara yang betul. 2. Guru menggunakan alat bantu mengajar bagi meningkatkan pemahaman murid. | 1. Murid memberikan perhatian kepada penerangan guru. 2. Murid dapat memahami apa yang di ajar oleh guru. | |
Aktiviti 4: Sabun badan (10m) | 1. Murid tahu cara menyabun badan dengan betul dan baik 2. Murid boleh menunjukkan cara dengan betul | 1. Guru menunjukkan cara menyabun dengan betul. 2. Guru menggunakan kad gambar untuk menunjukkan kawasan yang perlu di sabun. 3. Guru bertanya kepada pelajar cara menyabun dengan betul. 4. Guru menunjukkan contoh sabun yang baik untuk digunakan. | 1. Muri memberi perhatian. 2. Murid menjawab soalan guru dengan betul. | |
Aktiviti 5: Berus celah kuku dan jari (10m) | 1. Murid mengetahui apa itu celah kuku dan jari. 2. Murid turut mengikut demo yang dilakukan oleh guru. | 1. Guru menunjukkan demo berkaitan cara memberus di celah kuku dan jari. 2. Guru menggunakan berus dan sabun. | | |
Aktiviti 6: Penilaian (10m) | Murid boleh menjawab soalan-soalan tentang pengertian mandi & cara mandi yang betul. | | | |
Penutup (5m) | Murid boleh membuat rumusan tentang apa yang telah dipelajari tentang pengertian mandi & cara mandi dengan btul. | | | |
Refleksi: Dilengkapkan setelah selesai proses pengajaran & pembelajaran.
Tiada ulasan:
Catat Ulasan